top of page

Otázky a odpovědi

1) Jak si mám vybrat nejvhodnější dietu/program pro mě?

Nejvhodnějším začátkem pro každého je program Paleo. Ten dlouhodobě eliminuje většinu potenciálně problematických potravin a může vám pomoci odhalit příčinu únavy, alergií nebo intolerancí. Většině lidí například umožní identifikovat kravské mléko jako zdroj zdravotních komplikací.   

Porovnat vhodnost různých stravovacích směrů můžete ve srovnávací tabulce Lowcarb vs Paleo, Whole30, AIP.

Nejlépe vám však poradí naši výživoví specialisté na základě vaší objednávky na míru

2) Která dieta je nejlepší na hubnutí?

 

Vysoký podíl sacharidů v běžné západoevropské stravě (300-600g/den) je prokázaným důvodem podporujícím vznik obezity, cukrovky, vysokého tlaku a mnoha dalších civilizačních onemocnění. Proto všechny naše diety kromě programu Fitness mají výrazně snížený podíl sacharidů. Sacharidy jsou pak nahrazovány zdravými tuky jako zdroj energie. Nejvíce snížené množství sacharidů má náš program nízkosacharidového stravování Lowcarb. Tento program je nejvhodnější pro hubnutí a dlouhodobé udržení váhy.

 

3) Je Whole30, Paleo a Lowcarb dieta vhodná na hubnutí?

Whole30 není ani tak dieta, jako 30 denní program změny stravovacích návyků a životního stylu. Přesto více než 90 % lidí během programu zhubne či dosáhne optimální váhy vlivem zlepšení zdravotního stylu. Po ukončení prvních 30 dní lze buďto i nadále pokračovat se stravováním podle Whole30 nebo Paleo či Low carb high fat stravováním. Čím déle pak s novým jídelníčkem vydržíte, s tím větší pravděpodobností dokážete váhu udržet nebo zhubnout ještě více.

 

Cílem programu Paleo je změna k lepšímu na celý život*:

 • Zlepšení zdravotního stavu (zbavení se zánětů, ekzémů, alergií, zažívacích problémů, únavy a mnoho dalšího)

 • Zbavení se stravovacích zlozvyků jako je přejídání a hladovění, závislosti na jídle, sladkém nebo průmyslově zpracovaných potravinách, nočních nájezdech na ledničku

 • Zvýšení sebedůvěry, životní energie a spokojenosti

 

Dle zkušeností absolventů programu je dobré tento program zopakovat 1–2× ročně.

 

Naše Lowcarb krabičková dieta je na hubnutí vhodnější, pokud nemáte problém s mléčnými produkty. Je volnější, co se týká šíře produktů, které můžete jíst. Naši zákazníci jsou obvykle schopni zhubnout 2-8 kg, průměrně 4,5 kg. Tempo hubnutí postupně typicky klesá, -20 kg lze obvykle dosáhnout až během 3 měsíců. Přečtěte si recenze zákazníků našich krabičkových diet.

 

Začít 1-2 měsíci Whole30 programem před přechodem na dlouhodobé Lowcarb stravování je ideální varianta pro vaše zdraví i hubnutí.

4) Co je to low carb?

 

Jedná se o nizkosacharidove stravovani. Množství sacharidů je v něm omezeno na zhruba jednu třetinu. Energie je nahrazována vyšším podílem zdravých tuků. Moho klinických studií potvrdilo vhodnost nízkosacharidové stravování jako prevenci a léčbu obezity, cukrovky, vysokého tlaku, snížené inzulínové citlivosti a prediabetu. Vice zde: Lowcarb - držte svoje sacharidy nízko.

5) Co je to program Paleo?

 

Paleo je dlouhodobý program s cílem maximalizovat výživovou hodnotu potravin a zlepšit si tak zdraví. Vychází z toho, že všechno co jíme nám buďto pomáhá nebo naopak škodí. Program učí lidi více o jídle přemýšlet a dělat vědomé volby, tak aby si zachovali nebo zlepšili zdraví.

 

Dobré jídlo podle Paleo:

 1. Podporuje zdravou psychologickou reakci

 2. Podporuje zdravou hormonální reakci

 3. Podporuje zdravé trávení

 4. Podporuje fungování imunitního systému a minimalizuje záněty

 

Přehled potravin vyhovující pravidlům najdete v přehledech Low carb zakázané a povolené potraviny a Paleo  zakázané a povolené potraviny.

 

Nejjednodušším způsobem, jak se do toho pustit, 100% dodržovat a program dokončit alespoň v délce 30 dní je začít s našimi Paleo krabičkami.

 

6) Dodržuje tato krabičková dieta Paleo resp. Lowcarb přesně?

ANO, dodržujeme všechna doporučení stanovené Paleo respektive Lowcarb pravidly.

 

7) Nízkosacharidové vs. nízkokalorické stravování, jaký je rozdíl? 

 

Při nízkosacharidovém stravování je snížený podíl sacharidů ve stravě. Jídelníček omezuje průmyslově zpracované potraviny, cukry a pečivo. Jídla jsou založena na mase, rybách, zelenině a zdravých tucích (ořísky). 

 

Nízkokalorické stravování je založené na omezení množství energetického příjmu. Cílem je se nepřejídat, ale spíše být v mírném nebo středním kalorickém deficitu. 

 

Pro hubnutí je vhodné kombinovat oba přístupy, tedy nízkosacharidové a nízkokalorické stravování zároveň. To splňuje náš program nízkosacharidového stravování Lowcarb.

 

8) O čem je tedy stravování podle Paleo?

Jíte zejména maso, ryby a plody moře, vejce, zeleninu, ovoce a přirozené a kvalitní tuky.

Naopak zcela vyloučené jsou cukr, alkohol, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a jakékoli průmyslově zpracované produkty a pamlsky.

 

Po celou dobu trvání programu Paleo se nedoporučuje vážit se a měřit nebo počítat kalorie. Tělesná hmotnost totiž běžně kolísá během dne (před/po jídle, stolici, atd.) plus mínus až 1,5 kg denně. Navíc váha neodráží změnu tělesného složení (svaly vs. tuk). Důležité je, jestli se cítíte lépe.

 

9) V čem je Paleo/Whole30 stravování jiné od ostatních diet?

Program Whole30 je založen na mnoha klinických studiích o vlivu stravování na zdraví, tělesnou váhu a psychickou pohodu. Z těchto studií právě plyne důraz na psychologický aspekt změny životního stylu namísto pouhé změny jídelníčku. Program dává důraz na to, abyste neměli pocit, že se omezujete nebo trpíte.

 

Dává mnoho nástrojů pro usnadnění vůle setrvat u nového jídelníčku delší dobu a nesklouznout zpátky ke starému způsobu stravování. Mezi ně patří sledování pokroku, zápis toho, co jste jedli a jak se cítíte, focení sama sebe na začátku a po nějaké delší době, a podpora komunity. Zároveň odstraňuje běžné sebemrskačství­ pravidelným měřením na váze nebo obvodu v pase.

 

Stravovací program Whole30 byl vytvořen v roce 2006 v USA a od té doby jím prošlo úspěšně statisíce lidí. Whole30 krabičky od Nutric bistra pak vyzkoušelo zatím asi 100 lidí a 90 % zákazníků je hodnotí jako výborné.

 

Na podporu programu navíc vyšlo i v češtině několik knih, které si můžete koupit ve velkých knihkupectvích nebo v bistru za zvýhodněnou cenu.

 

10) Mám omezení v tom, co můžu jíst. Máte jídlo pro mě?

 

Všechny naše jídla jsou přirozeně bezlepková. Nezahušťujeme moukou ale rozvařenou zeleninou. Používáme pouze zdravé tuky a oleje. Nedoslazujeme a solíme s rozumem.

 

Více o tom, jak jídla připravujeme.

 

Nabízíme zcela bezmléčný (bezlaktózový i bez kaseinu) program Paleo.

 

Pro všechny programy krabičkového stravování najdete vždy dopředu jídelníček na tento a příští týden

 

Pokud máte na některé další suroviny (potraviny) alergii, intoleranci nebo je jednoduše nemáte rádi, zažádejte si o individuální výjimku vyřazení surovin z vašeho jídelníčku. 

 

11) Co když potřebuji poradit se specifickými požadavky?

 

K našim programům poskytujeme výživové poradenství zdarma. Kontaktovat naše výživové specialisty můžete pomocí formuláře objednávky na míru.


 

12) Jaká je velikost porcí? Nebudu mít hlad?

 

Určitě nebudete. Děláme standardní velikost jídel stejně jako v bistru ve dvou variantách – 3 jídla denně a 2 jídla denně. Pro ty hladové, pro ty s větší postavou nebo vyšším fyzickým výdejem energie, doporučujeme verzi 3 jídel. Více jídel denně také snižuje pravděpodobnost vašeho úletu ke sladkostem.

 

Je možné objednat následující varianty

 • 2 jídla denně (oběd, večeře)

 • 3 jídla denně (snídaně, oběd, večeře) - kaloricky rozdělené přibližně na třetiny mezi jednotlivá jídla)

Při 3 jídlech denně (snídaně, oběd a večeře) nabízíme program ve variantách

 • 1700 kcal (7100 KJ) = malá porce, jedno jídlo 565 kcal (snídaně, oběd i večeře stejně)  

 • 1900 kcal (7950 KJ) = střední porce, jedno jídlo 635 kcal

 • 2300 kcal (9600 KJ).= velká porce, jedno jídlo 760 kcal

 • 3000 kcal (9600 KJ).= velká porce, jedno jídlo 760 kcal, ale jsou dvě večeře, celkem 4 jídla

Při 2 jídlech je obsah pouze 2/3 z uváděného celkového denního příjmu. Tedy například 2 jídla velikosti 1900 kcal budou mít dohromady 1270 kcal.

Podle vašeho cíle (například hubnutí, udržování, alergie a intolerance) si pak pro jednotlivé kalorické varianty můžete vybrat z  různých programů s různými poměry makroživin. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu můžete ji kdykoli změnit. Můžete si také nechat přizpůsobit krabičky na míru.

 

13) Co když mám potravinovou intoleranci nebo alergii?

 

Cukr, mléčné produkty, lepkové obiloviny a rafinovanou sóju nepoužíváme v bistru vůbec. Ve Whole30 pak nejsou povolené obiloviny žádné, stejně tak ani fermentovaná sója (např. tempeh).

 

Dle individuálních požadavků na alergeny a intolerance, jsme schopni pro Vás připravit také jídlo bez některých nebo všech následujících alergenů:

* Vejce * Celer * Sezam * Ryby * Hořčice * Lilkovitá zelenina (Lilek, Papripka, Rajčce) * Oříšky * Avokádo * Vepřové maso.

 

Výjimky můžete objednat zde: 

Více informací o individuálním vyřazování surovin.

Pokud ale nejsou ze zdravotních důvodů nutné, nedoporučujeme je. Je snazší třeba řepu z jídla jednoduše vyhodit.

14) Mohu si objednat více výjimek?

Kombinaci více výjimek surovin musí schválit kuchař. Občas je nemožné všem vyhovět, pokud nám pošlete seznam 15 surovin, co nejíte. Nejjednodušší proto bývá nechtěnou surovinu vybrat vidličkou a vyhodit.

Věřte tomu, že náš špenát chutná lépe než ten ze školní jídelny a není zapotřebí vyřazovat.

Výjimku počítáme pouze 1x (hlavní nebo vedlejší, počítá se ta dražší).


 

15) Musím v rámci programu dokončit celých 30 dní?

Whole30 standardně trvá 30 dní, ikdyž z výzkumů o návycích lidí vyplývá, že minimální doba pro upevnění nového návyku (nového způsobu stravování) je 66 dní. Whole30 je možné dodržovat i kratší dobu, ale ze zkušeností autorů Whole30 je minimální efektivní doba právě 30 dní. Ta je pak následována přibližně 14 dny zařazování vyloučených potravin, abyste byli schopni identifikovat ty, bez kterých se cítíte lépe (například mouka a obiloviny).

 

16) Mohu program Whole30 opakovat?

Stravovat se podle Whole30 doporučení je možné libovolně dlouho a je možné je i opakovat kolikrát budete chtít.

17) Je cena krabičkových diet dána rozdílným složením surovin?

Ve srovnání s konkurencí většiny krabičkových programu Vám dáváme daleko více zeleniny a naopak vynecháváme k snídani müsli, různé druhy chleba, jogurty, atp. Naše maso je v té nejvyšší bio nebo farmářské kvalitě, což poznáte zejména na skvělé chuti.

 

Prohlédněte si seznam našich dodavatelů.

18) Co když jsou na mě Lowcarb nebo Whole-30 jídla moc tučná?

Pokud máte problém s trávením tuků, je pro vás vhodný náš program FIT. Ten obsahuje méně tuků a libovější maso. Oproti našim programům Lowcarb a Whole-30 obsahuje více sacharidů. I s ním dokážete zhubnout.  

19) Po prvních dnech na nízkosacharidové dietě se necítím dobře, co mám dělat?

Je to proto, že změny po psychické i fyzické stránce nastávají díky odlišnému způsobu stravování po cca 2 až 3 týdnech. V závislosti na Vašem aktuálním způsobu stravování se během prvního až druhého týdne mohou objevit nepříjemné stavy související s omezením příjmu sacharidů - tzv. sacharidová chřipka. Ta se obvykle projevuje jako únava, pokles tlaku apod. To trvá obvykle pár dní. Poté obvykle nastává příval energie a další přínosy tohoto způsobu stravování (kvalitnější spánek, lepší nálada, čistší pleť apod.). 

20) Jaký je rozdíl mezi Whole30, Lowcarb a Paleo?

Výživová doporučení Whole30 jsou velmi podobná Paleo. Paleo je o něco volnější v pravidlech co by se mělo a nemělo jíst. Ve zkratce Whole30 dovoluje brambory a zelené fazolové lusky (technicky vyloučené v paleo jako luštěnina).

Rozdíly mezi jednotlivými dietami / výživovými směry najdete v zde v přehledné tabulce srovnání Whole30, Lowcarb, Paleo i AIP (autoimunitní protokol).

Detailněji rozepsaný přehled pro jednotlivé výživové směry:

21) Kde se dozvím více o Whole30, paleo a zdravém stravování?

Prohlédněte si knižní nabídku Nutric bistra nebo navštivte naše dizkuzní fórum o zdravém stravování na facebooku.

22) Jaký je obsah makroživin v jednotlivých kalorických hodnotách (jaké jsou garantované odchylky)?

 

Poměry makroživin v jednotlivých programech. Náš jídelníček využívá nejen sezónnosti potravin, ale je také inspirován tradiční čínskou medicinou (TČM) a principu ochlazovacích a ohřívacích potravin. Zjednodušeně lze říct, že na podzim a v zimě jsou naše jídla ze surovin, které obsahují větší poměr sacharidů a více zahřejí. Celkový kalorický příjem zůstává stejný podle zvoleného programu.

Garantované odchylky jsou +-5 %

23) Jaké nabízíte velikosti porci?

Nabízíme programy o celkové denní velikosti 1700kcal, 1900kcal, 2300kcal rozdělené rovnoměrně mezi snídani, oběd a večeři. Pokud chcete menší porce, lze toho dosáhnout objednáním pouze dvou jídel denně. Dvě jídla z 1700kcal programu mají 1130 kcal,  z 1900kcal programu mají 1265 kcal, z 2300kcal programu mají 1530 kcal. 

Poměry makroživin v jednotlivých programech jsou v tabulce u předchozí otázky.

24) ​Jaký program mám zvolit v těhotenství?

 

Během těhotenství potřebujete dostatek energie a živin pro zdravý vývoj plodu. To není doba úplně vhodná třeba na hubnutí. Doporučujeme náš FIT program.

 

25) Jaký program mám zvolit při kojení?

Během kojení je možné vybrat z našich programů všechny bez omezení. Nedoporučujeme pouze keto programy.

26) Jaký program mám zvolit při alergii?

 

Nejvhodnějším programem je Whole30. Je založený na vysoce nutričních jídlech a vyřazení (eliminaci) potenciálně problematických potravin, a poté v druhé fázi programu jejich opětovného zařazování. Ten je bezlepkový, bezlaktózový, bez kaseinu, a také obecně bez obilovin a bez luštěnin. Jídla jsou založena na mase, zelenině, zdravých tucích, oříšcích. Pokud si nejste jisti vhodností výběru, prosím vyplňte formulář objednávky na míru a naše výživová specialistka se s vámi spojí a domluvíte se na podrobnostech.

 

27) Chci si změnit typ diety u stávající objednávky.

 

Prosím napište nám email s vaším požadavkem na ahoj@nutricbistro.cz.

28) Jak často se v menu objevuje surovina xxx?

 

Na to není jednoduchá odpověď. Chobotnici v našem jídelníčku nenajdete. Pro všechny ostatní suroviny a programy si můžete udělat přehled v našem jídelníčku - jídelníčku na tento a příští týden. Naše jídelníčky využívají sezónní dostupnosti surovin a celé se mění dvakrát do roka. Průběžně zařazujeme na kratší dobu i sezónní suroviny jako chřest.

 

29) Splňuje potravina xxx požadavky Lowcarb, Whole-30?

 

Přehled potravin vyhovující pravidlům naleznete v přehledech Low carb zakázané a povolené potraviny a Whole30  zakázané a povolené potraviny.

 

30) Jakým způsobem je nejlepší jídlo ohřívat?

 

Při ohřívání doporučujeme oddělit čerstvou zeleninu bokem a neohřívat ji. Když to ale neuděláte, nic se nestane.

 

Nejvíce chuti zachováte při ohřívání v pečící nebo parní troubě (bez plastové krabičky) nebo na pánvičce. Většinu jídel lze bez úbytku chuti ohřívat i v mikrovlnné troubě. Některá jídla, ale bohužel pro ohřev v mikrovlnce moc vhodná nejsou. Těmi jsou zejména chřest a brokolice.

 

31) Kolik stojí dieta na x dní?

Přehlednou tabulku najdete v našem ceníku krabičkového stravování. Nabízíme čtyři různé velikosti krabiček - menší porce jsou levnější. Opravdové výsledky přináší až dlouhodobé stravování se zdravým jídelníčkem, proto na čím delší dobu objednáte, tím jsou krabičky na jeden den levnější.

 

Konečná cena včetně našich akčních cen se Vám zobrazí na stránce produktů (Lowcarb, Whole-30, FIT a Klasik) před přidáním do košíku po nastavení všech parametrů. Nezapomeňte také použít slevový promo kód. 

32) Bylo mi doručeno jiné jídlo, než je uvedeno v menu.

Prosím kontaktujte nás na emailu ahoj@nutricbistro.cz.

33) Můžete přizpůsobit jídelníček mým již existujícím požadavkům od jiného programu (např. Naturhouse, Nutriadapt)?

Ano, prosím vyplňte formulář objednávky na míru a naše výživová specialistka se s vámi spojí a domluvíte se na podrobnostech.

 

34) Kde naleznu jídelníček?

Jídelníček je k dispozici na následujících odkazech -  jídelníček na tento a příští týden. Máme přes 600 různých receptů, nemusíte se bát, že by se vám jídla přejedla.

hubnuti
velikostporci
alergie
vicevyjimek
sacharidovachripka
makroziviny
bottom of page