top of page
  • nutricbistro

Proč svačit nepotřebujete aneb 5 jídel denně je mýtus

Aktualizováno: 5. 4. 2022

Myslíte si, že zdravé stravování obnáší jíst pětkrát denně? Frekvence stravování sice nemá tak dramatický dopad jako energetická hodnota a nutriční vyváženost jídel, ale přesto je dobré vyladit optimální denní režim, za který vám vaše tělo poděkuje. 3 jídla nemusí být pro každého optimální množství, ale třeba právě proto vám bude vyhovovat mnohem více než 5 či více jídel za den.


Proč jíst jen jedno jídlo denně? Budeš žít déle, opravíš si DNA a spousta dalších benefitů.


Zažité stravování nemusí být ideální


Dát si vydatnou snídani a za chvíli ještě svačinu. Už bude čas na vydatný oběd se smetanovou omáčkou a knedlíky. Až se vzpamatujete po hlavním jídle, přichází na řadu svačinka a jen s rozestupem pár hodin vydatná večeře. Nejen, že většina jídel má často nevhodné nutriční složení a příliš velkou kalorickou hodnotu, ale díky příliš časté frekvenci dochází k nadměrnému zatěžování trávicího systému. Pro zpracování živin z přijaté potravy jsou mobilizovány hormony a spotřebovává se část energie. Proto máme po přejedení pocit, že na nic dalšího nemáme sílu a chceme jen v klidu trávit.


Navíc se není čemu divit, že když si lidí představí chystání pěti zdravých porcí jídel denně, vyděsí se a raději změnu ke zdravému stravování vzdá.Jak píše ve svých článcích dietolog Petr Havlíček [1], jíst pětkrát denně jsme se naučili až v moderní době, kdy hodně lidí pracuje hlavou a mozek zpracovává cukry, které tělo chce doplňovat co možná nejčastěji. Než skutečná potřeba sacharidů je ale na vině často hlavně jezení z nudy a pro zlepšení nálady. Dříve bylo totiž naprosto běžné, dát si ráno lehkou snídani, jít pracovat na pole, následoval až oběd a teprve večer přišla na řadu vydatná večeře.


­­Jíst pětkrát denně? Neopodstatněný mýtus


Kolikrát denně máme jíst? Podle zažitých doporučení se dozvíte, že ideální počet jídel za den je 5. Konkrétně snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře. Jenže, co když tahle již poměrně zažitá poučka neplatí? Jíst třikrát denně je při vyvážených, chutných a dostatečně velkých porcích jídel z kvalitních surovin tak akorát.